Zezwolenie i plan monitorowania

Czym jest zezwolenie na emisję gazów cieplarnianych?

Bez zezwolenia Państwa przedsiębiorstwo nie może uczestniczyć w systemie handlu emisjami. Jest to decyzja administracyjna wydawana przez właściwy organ (starostę powiatu, marszałka województwa lub prezydenta miasta), w której zatwierdzany jest najważniejszy dokument, będący podstawą późniejszych weryfikacji raportów rocznych przez niezależnego weryfikatora, czyl plan monitorowania wielkości emisji.

Jaka jest rola planu monitorowania wielkości emisji?

Jest to dokument, określający sposób, w jaki wyznaczają Państwo roczne wielkości emisji dwutlenku węgla  z instalacji (lub innych gazów cieplarnianych, objętych systemem). W chwili obecnej plan monitorowania opracowywany jest w oparciu o bardzo złożone przepisy wspólnotowe (“ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 601/2012 z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Tekst mający znaczenie dla EOG)” – Dz. U. UE L 181 z 12.7.2012, str. 30 ze zm.). Przepisy te dodatkowo odnoszą się do wielu innych obszarów prawa krajowego i wspólnotowego tj. prawo o miarach, czy przepisy o systemie oceny zgodności, a także do aspektów zarządzania jakością danych, nadzoru nad urządzeniami pomiarowymi czy zapewnienia jakości wykonywanych oznaczeń laboratoryjnych. W planie monitorowania muszą znaleźć się kwestie związane z niepewnością pomiarową, analizami laboratoryjnymi, reprezentatywnym poborem próbek oraz zarządzaniem jakością danych, trochę na wzór systemów zarządzania, tworzonych na podstawie norm jakości ISO.

Do wniosku o wydanie/zmianę zezwolenia wraz z zatwierdzeniem (bądź aktualizacją) planu monitorowania dołącza się dodatkowe dokumenty, takie jak: wspomniana ocena niepewności przyrządów pomiarowych, ocena ryzyka nieodłącznego i zawodności systemu kontroli wewnętrznej, czy też tzw. plany poboru próbek strumieni materiałów wsadowych.

Co oferujemy?

VIRIDIS oferuje Państwu usługę doradczą obejmującą opracowanie wniosku o wydanie/zmianę zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych wraz z opracowaniem (lub aktualizacją) planu monitorowania wielkości emisji oraz pozostałych niezbędnych dokumentów.

Dlaczego VIRIDIS?

VIRIDIS posiada bogate, wieloletnie doświadczenia w opracowaniu tak specyficznej dokumentacji, jaką jest wniosek o wydanie zezwolenia na emisję oraz plan monitorowania wielkości emisji. Jesteśmy też niewątpliwie największym ekspertem w Polsce w zakresie wykonywania oceny niepewności przyrządów pomiarowych.

Właściwie opracowany plan monitorowania, zgodny z obowiązującymi przepisami to gwarancja bezproblemowej weryfikacji raportów rocznych przez niezależnego weryfikatora. Odpowiednio dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa metodyka monitorowania emisji gazów cieplarnianych, to uniknięcie nieracjonalnych kosztów finansowych oraz niepotrzebnych nadmiernych obciążeń kadrowych i operacyjnych. Warto to wszystko powierzyć profesjonalistom.

Skontaktuj się z nami już teraz!